flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду крим справ про злочини проти життя,здоровя людини

УЗАГАЛЬНЕННЯ

СУДОВОЇ ПРАКТИКИ РОЗГЛЯДУ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ПРОТИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ»Я ОСОБИ ЗА 2014 РІК.

           

січень 2015 року

 

Відповідно до плану роботи Ямпільського районного суду Вінницької області на перше півріччя 2015 року, мною, суддею Ямпільського районного суду Вінницької області Дзерин М.М. проведено узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень  проти життя та здоров»я особи, розглянутих судом у 2014 році.

Відповідно до статей 3 і 27 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Право на життя є невід’ємним правом людини. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя.

Тому злочини проти життя та здоров»я людини становлять велику суспільну небезпеку. Належне визначення ступеню вини та покарання особи, яка скоїла даний вид злочину є важливим чинником для попередження та уникнення  таких злочинів у суспільстві.

Протягом 2014 року на розгляді Ямпільського районного суду Вінницької області перебувало 47 справ кримінального провадження щодо злочинів проти життя та здоров»я  особи, що на 7 справ більше від попереднього 2013 року.

З них, зокрема, надійшло протягом 2014 року 44 справи кримінального провадження, 3  справи - як залишок нерозглянутих кримінальних проваджень з попереднього 2013 року.

На протязі 2014 року було розглянуто 38 справ кримінального провадження, з них із постановленням вироку усього 16 кримінальних проваджень, з яких 3 кримінальні провадження було розглянуто  із затвердженням угоди про примирення; 1 кримінальне провадження було повернуто прокурору для усунення виявлених недоліків, оскільки обвинувальний акт не відповідав вимогам КПК України;  20  кримінальних проваджень про злочини проти життя та здоров»я особи  відповідно до винесених ухвал суду були закриті, та звільнено обвинувачених від кримінальної відповідальності у зв»язку з відмовою потерпілих від приватного обвинувачення, так як вони помирилися з підсудними, вчиненні підсудними кримінальні правопорушення не є тяжкими, та по ступеню тяжкості відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень чи середньої тяжкості  тілесних ушкоджень; 1 кримінальне провадження було направлено для визначення підсудності.

Кримінальних проваджень  про вчинення винними особами умисного вбивства не перебувало в 2014 році на відміну від попереднього  2013 року, протягом якого в провадженні суду перебувала одна справа про вчинення винною особою умисного убивства.

Проводячи узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень про злочини проти життя та здоров»я особи варто зазначити, що в провадженні суду найбільше справ даної категорії  перебувало за заподіяння винними особами тілесних ушкоджень, що відносяться до найпоширеніших видів злочину.

Так, за вчинення винними особами злочину за статтею 125 КК України, тобто за заподіяння умисного легкого тілесного ушкодження, в провадженні суду перебувало  33 справи кримінального провадження.

На 2 місці перебували кримінальні провадження за умисне нанесення винними особами тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості (стаття 122 КК України), а саме – 6 кримінальних проваджень.

 За скоєння винними особами злочину за статтею 126 КК України, санкція якої передбачає відповідальність за скоєння такого виду злочину як побої та мордування в провадженні суду протягом 2014 року перебувало 3 справи кримінального провадження.

За необережне заподіяння тяжкого або середнього ступеня тяжкості тілесних ушкоджень винними особами, відповідальність за скоєння яких передбачена статтею 128 КК України, в провадженні суду протягом 2014 року перебувало 2 справи кримінального провадження.

Та, в провадженні суду впродовж 2014 року перебувало по 1 справі кримінального провадження за скоєння винними особами злочину за статтею 119 КК України (вбивство через необережність), за статтею 124 КК України (умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів необхідних для затримання злочинця), за статтею 129 КК України (погроза вбивством).

Виносячи покарання винним особам, що скоїли такі кримінальні правопорушення проти життя та здоров»я особи, судді перш за все враховують:   характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного злочину, особу підсудного, наявність пом»якшуючих та обтяжуючих обставин, також при обранні міри покарання  суд за правилами ст.50 КК України обирає те покарання, яке необхідне й достатнє для виправлення винної особи та її перевиховання, запобігання вчиненню нею нових злочинів, а також  враховують ті докази, що мають значення для винесення законного та обґрунтованого рішення. Тому за результатами розгляду таких справ про злочини проти життя та здоров»я особи випадків призначення судами засудженим особам покарання у виді позбавлення волі  не було,  шістьом засудженим особам було призначено покарання у виді штрафу,  п»ятьом засудженим особам було призначено покарання у виді громадських робіт, трьом особам, яких суд визнав винними у вчиненні кримінального правопорушення було призначено покарання у виді обмеження волі та на підставі статті 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням.

По винесеним рішенням, а саме,- на 2 ухвали про закриття кримінального провадження  було подано 2 апеляційні скарги сторонами по справі.

З яких одна апеляційна скарга знаходиться на апеляційному розгляді, а друга апеляційна скарга була розглянута судом апеляційної інстанції, в результаті чого ухвалу суду першої інстанції було скасовано, а справу направлено на новий розгляд, так як суд першої інстанції прийняв відповідне рішення у відсутності потерпілої не з»ясувавши таким чином дійсних намірів потерпілої про відмову підтримання обвинувачення в суді, чим порушив її права, передбачені процесуальним законодавством, внаслідок чого відповідне рішення суд першої інстанції прийняв передчасно.

Враховуючи вище викладене, вважаю за необхідне обговорити даний аналіз  та причини скасувань  рішень у справах вказаної категорії на виробничій нараді суддів.

Суддям систематично вивчати чинне законодавство України, постанови пленуму Верховного суду України  та інформаційні листи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, судову практику, для винесення законних, об’єктивних та обґрунтованих вироків, постанов, ухвал у кримінальних справах (провадженнях).

 

 

 

 

 

СУДДЯ ЯМПІЛЬСЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ                                                                   М.М.ДЗЕРИН