flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ЗДІЙСНЕННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ ЗА II ПІВРІЧЧЯ 2014 РОКУ.

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ЗДІЙСНЕННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ ЗА II ПІВРІЧЧЯ 2014 РОКУ.

 

травень 2015 року

 

Відповідно до плану роботи Ямпільського районного суду Вінницької області на перше півріччя 2015 року, мною, суддею Ямпільського районного суду Вінницької області Дзерин М.М. проведено узагальнення судової практики здійснення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, розглянутих судом протягом другого півріччя 2014 року.

Протягом другого півріччя 2014 року на розгляді Ямпільського районного суду Вінницької області перебувало 13 кримінальних проваджень щодо 16 неповнолітніх осіб.

З них зокрема, надійшло у звітному періоді 8 кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, 5 нерозглянутих кримінальних проваджень надійшли як залишок з попереднього звітного періоду.

Було розглянуто протягом даного періоду 12 кримінальних проваджень про злочини, що вчинені неповнолітніми особами. З них із постановленням вироку розглянуто 10 кримінальних проваджень, 1 кримінальне провадження розглянуто із затвердженням угоди про примирення, 1 кримінальне провадження повернуто прокурору для усунення виявлених недоліків, так як обвинувальний акт не відповідав вимогам КПК та 1 кримінальне провадження направлено для виконання вимог Кримінального процесуального кодексу України, оскільки воно надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності. За результатами розгляду даних кримінальних проваджень судом визнано винними 12 неповнолітніх осіб. Та відносно 2 неповнолітніх осіб 1 кримінальне провадження знаходилось на розгляді на кінець звітного періоду.

Потрібно зазначити, що протягом другого півріччя 2014 року на розгляді Ямпільського районного суду Вінницької області найбільше кримінальних проваджень відносно неповнолітніх осіб перебувало за вчинення ними крадіжки, а саме - 8 кримінальних проваджень, та 3 кримінальні провадження за вчинення винними особами умисного легкого тілесного ушкодження, а також по одному кримінальному провадженню за незаконне заволодіння транспортним засобом, та відкрите викрадення чужого майна (грабіж).

При визначенні міри покарання обвинуваченим, що є неповнолітніми особами, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, що є неповнолітньою за віком, загальні засади призначення покарання: законність, справедливість, обґрунтованість та індивідуалізації покарання, бере до уваги характеристики з місця проживання та навчання, а також наявність пом’якшуючих та обтяжуючих обставин. Та з врахуванням всіх обставин справи, суд виносить покарання обвинуваченим яке є достатнім для виправлення та перевиховання особи, запобіганню вчиненню нею нових злочинів, а також враховує ті докази, що мають значення для винесення законного та обґрунтованого рішення. Так, за наслідками розгляду 5 кримінальних проваджень щодо 6 неповнолітніх осіб вироком суду даних неповнолітніх було визнано винними у скоєнні кримінальних правопорушень, призначено їм покарання та на підставі ст.ст.75,104 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням; 2 неповнолітні особи були визнані винними, призначено їм покарання судом і на підставі Закону України «Про амністію» звільнені від відбування покарання; по 4 кримінальним провадженням 4 неповнолітнім особам суд призначив покарання у виді позбавлення волі, так як обвинувачені вже мали судимості за умисні злочини і вчинення нового злочину утворює з попереднім злочином їх рецидив.

За друге півріччя 2014 року судом при розгляді кримінальних проваджень стосовно неповнолітніх примусові заходи виховного характеру у порядку статті 105 КК України не застосовувались.

Також, протягом даного періоду судом не виносились судові рішення про направлення неповнолітніх до загальноосвітніх шкіл та професійних училищ соціальної реабілітації.

 

На результати судового розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, а саме на 2 вироки суду були подані 2 апеляційні скарги сторонами по справі відносно призначення судом покарання винним особам, неправильне застосування закону про кримінальну відповідальність.

Внаслідок чого 1 вирок суду був скасований з підстав не правильного застосування закону України про кримінальну відповідальність та змінено міру покарання винній особі. За результатами розгляду 2 апеляційної скарги вирок суду був змінений щодо стягнення судових витрат.

 

.

Враховуючи вище викладене, вважаю за необхідне обговорити даний аналіз та причини скасувань, зміни рішень у справах вказаної категорії на виробничій нараді суддів.

Суддям систематично вивчати чинне законодавство України, постанови Пленуму Верховного суду України та інформаційні листи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, судову практику для винесення законних, об’єктивних та обґрунтованих вироків, постанов, ухвал у кримінальних справах (провадженнях), виважено та обґрунтовано застосовувати закон України про кримінальну відповідальність при призначенні покарання винним особам з метою недопущення подібних скасувань та дотримання вимог кримінального законодавства.

 

 

 

 

СУДДЯ ЯМПІЛЬСЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ М.М.ДЗЕРИН